Toptan Hurma

İstanbul Toptan Hurma

İstanbul hurma temin etmek için Türkiye sınırları içerisinde en uygun şehirdir. İster şahsi ihtiyaçlarınız isterse de ticari geliriniz için olsun aklınıza gelebilecek her ürününe ulaşmanız mümkündür. Ilıman çöl ikliminden ülkemize gelen hurmalar için de İstanbul toptan hurma satış alanları vardır. İstanbul’da istediğiniz herhangi bir hurma çeşidine rahatlıkla ulaşabilir toptan hurma satın alabilirsiniz.  

İthalat noktasında yer alan uzak mesafe için de en ufak bir endişeye gerek yoktur. Çünkü üretim alanından satın alımını yapacağınız tezgahlara kadar tazeliğini ve hijyenini korur. İfade edilen bu kaliteye ulaşmak için yapmanız gereken tek şey genel, nitelikli bir araştırmadır. 

En İyi Hurma Hangisi?

Hurma satın almadan ya da İstanbul’daki satış noktalarını araştırmadan önce çeşitlerini ve en iyi hurma hangisinin olduğunu öğreniniz. Öyle ki hurmanın birçok çeşidinin olmasıyla beraber zararlı olabilecek hurmalar da mevcuttur. Bunun için hurmanın iyisini bilmek ve kalitesini anlamak gereklidir. 

Birçok sağlık ve gıda uzmanı hurma çeşitlerinden mecdul hurmasını tavsiye eder. Mecdül, mebrum, medjoul gibi birçok ifade şekli bulunan hurmanın halk deyiminde Kudüs hurması karşılığı da vardır. Medine sınırlarında çokça bulunduğundan ticaretini yapan işletmeler Medine hurması olarak da ifade ederler ancak Medine hurması farklıdır. 

Hurma denildiğinde akla ilk gelen ve herkesçe bilinen hurma çeşididir. Ülkemizde hac, umre gibi ibadetlerin dönüşünde vatandaşlarımızın getirmesiyle beraber ün kazanmıştır. Kazandığı popülerliğin yanında lezzeti ve kendinden ödün vermediği kalitesiyle her dönem hurma çeşitleri arasında zirvesini korur.

Mecdul hurması boyutlarına göre kategorilerde yer alır. Besin değeri yüksek ve bu özelliğiyle tokluk hissi oluşturmada başarılıdır. Ramazan aylarında oruç tutmak isteyenlerin veya diyet yapanların tercihi olur. Etli bir yapısı olan hurmanın kırmızı ve kahverengi bir rengi de mevcuttur. Dış yapısı ince kabukludur ancak buna rağmen oldukça dayanıklıdır. Genel bir hurma tadına sahip ve aynı zamanda kendine özel ayırıcı bir tadı vardır.

Hurma Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

En iyi hurma hakkında bilgi sahibi olmak yeterli değildir. Tüm hurma çeşitlerine hâkim olsanız dahi hurma satın alırken nelere dikkat etmeliyiz? 

Bu durum genel olarak tüm ürün satın alımlarında geçerlidir. Hurma hakkında bilgi sahibi olmak en iyi hurmayı satın alacağınızı göstermez. Dikkat edilmesi gerekilen birçok yöntem ile en kaliteli ve en iyi hurmayı bulmanız mümkündür. 

  • Öncelikle bir besin ürünü alacağınız için odaklanmanız gereken ilk alan ürünün tazeliğidir. Tazelik, hurma için birinci kalite öncelik olur. Hurmanın tazeliğini anlamanız içinse içine bakmanız yeterlidir. Eğer içini açtığınız hurma açık bir renk yapısına sahip ise tazeliğini koruyor demektir. Ancak içi koyu renk yapıda olan hurmaların bayatlamış olduğunu söyleyebiliriz. 
  • Hurma doğal bir toprak mahsulü olduğu için herhangi katkı maddesinden de uzak olmalıdır. Hurma satın alımını gerçekleştirirken içindekiler kısmında herhangi bir katkı maddesinin olup olmadığını incelemelisiniz. Tatlandırmak amacıyla glikoz katkısı yapılmış hurmalardan uzak durun. Eğer alacağınız hurmanın ambalajında içindekiler kısmı yoksa görünüşünden de katkı maddesi eklendiğini ya da eklenmediğini anlayabilirsiniz. Glikoz içeren hurmaların görüntüsünde bir ıslaklık olur. Aynı zamanda elinize aldığınızda yapışkanlığı daha fazladır. 
  • Besin ürünlerinin tümünde olduğu gibi hurma için de satış alanının tüm sağlık koşullarına uyumlu olması gereklidir. İşletmenin atmosferinden hurmanın sergilendiği satış alanına kadar her yüzeyin temizliğine dikkat edin. 
  • Diğer yandan hurma sıcak alanda tazeliğini koruyamaz ve bu nedenle hemen tüketmeyi düşünmeyenler soğuk alanlarda muhafaza ederler. İşletmenin bu unsura da dikkat edip etmediğine bakınız ve hurmaların sakladığı koşulları da gözlemleyin. 
  • Ürünün nereden, hangi şartlarda ve ne zaman getirildiğini sorarak ulaşım yolları ile temin edilme koşullarını inceleyiniz. 
  • Tüm bu unsurların yanında hurma satıcısının tavırları da önemlidir. Çünkü işletmeci sattığı ürün hakkında bilgi sahibi oldukça ürünün kalitesini muhafaza etme kabiliyeti de artar. Örneğin siz söylemeden hurmanın içini açarak göstermesi ürününün tazeliğine güvendiğini yansıtır.

İstanbul Toptan Hurma Satış Yerleri

Satın alım işlemleri için günümüzde online pek çok alternatif olsa da çoğu kişi yerinde görmeyi tercih eder. Elbette bunun en önemli sebebi canlı görmek ve inceleme isteğidir. Diğer yandan İstanbul toptan hurma satış yerleri, bireysel satış alanlarından daha çok tercih edilmektedir. Bunun sebebi, firmaların ürünlerini toptan almak istemeleri. Toptan alınan ürünler hem daha uyguna gelmektedir hem de el altında her zaman ürün bulunmaktadır. Her daim ürünü olan firma ise her zaman satış yapabilecektir.

İstanbul’da En İyi Hurma Nereden Alınır?

Ülkemizde birçok üründe olduğu gibi hurma için de en iyi bölgenin İstanbul olduğunu söylemiştik. Bununla beraber geçmişten günümüze bir miras gibi kalan hurma satış alanları da vardır. Bu alanlar ‘İstanbul’da en iyi hurma nereden alınır?’ Toptan hurma almak için nereyi tercih etmeliyim sorusuna İstanbulluların da verdiği ortak cevaplardır. Aşağıda perakende olarak hurma alabileceğiniz yerler bulunmaktadır. 

  • Üsküdar Merkez
  • Eyüp Çarşı
  • Beyazıt Kapalı Çarşı
  • Mısır Çarşısı

Bu yerlerde bireysel olarak alabilirsiniz. Fakat İstanbul toptan hurma istiyorsanız bu bölgeler beklentinizi karşılamayabilir.

Hurmanın en kaliteli çeşitlerine ulaşmanızı sağladığı kadar Türkiye’deki tarihsel yolculuğuna tanıklık etmenize de katkısı olur. Bu satış alanında çalışan işletmecilerin nerdeyse her biri babadan kalma bir mesleği de beraberinde getirmişlerdir. Böylelikle hurmaları temin ettikleri bölgelerle yıllardır çalışmış oldukları için ürünleri doğaldır. İşini iyi bilen ve bu konuda kendilerini günün şartlarına göre şekillendiren işletmelerdir diyebiliriz toptan hurma almak için güvenilir adreslerdir. 

Hurma satın almadan önce İstanbul toptan hurma hakkında bilgi edinmenizi ve nasıl bir hurma alacağınızdan emin olmanızı hatırlatmak isteriz. 

Bir yanıt yazın