Otel Kuruyemişi 

İstanbul Otel Kuruyemişi

İstanbul otel kuruyemişi denildiğinde büyükşehir olması neticesinde beklentiler değişmemelidir. Türk kültüründe belirli bir kuruyemiş anlayışı vardır. Oteller de yapılan etkinlikler ve sunulan bütçe üzerinden kuruyemiş çeşitlerini hazırlamaktadırlar. İçeriğinde çok büyük bir değişim olmaz yalnız gerçekleştirilen eğlencenin amacına ve isteğine uygun farklılıklar olur. 

Oteller sadece geçici barınma görevinde kullanılmamaktadır. Her kesime hitap eden faaliyetler de otellerin bünyesinde yerini alır. İnanç, kültür fark etmeksizin otellerde yapılan pek çok etkinlikle karşılaşabilirsiniz. 

Otel eğlencelerinin içerisinde gerçekleşen etkinlikler kendi aralarında farklılık gösterir. Ancak yapılan tüm eğlencelerin ortak unsurları vardır. Düğünden partilere, iş yemeklerinden doğum günlerine geniş bir aralığı kapsayan eğlencelerin ortak malzemelerinden biri kuruyemişlerdir. Metropol şehrimiz İstanbul’un otellerinde de çokça kuruyemiş kullanırlar.

İstanbul Otel Kuruyemişi Nasıl Seçilir?

Kuruyemiş seçiminin temelinde istekler vardır. Hangi şartta ya da nerede olursa olsun fak etmeksizin kuruyemişin tüketiminde istekleri ve zevkleri dikkate alırız. Otel gibi hizmet sektörünün bünyesinde bulunan işletmeler için de geçerlidir. ‘İstanbul otel kuruyemişi nasıl seçilir?’ sorusunun cevapları aslında standart kuruyemiş seçimleriyle aynı doğrultudadır.  

 • Kuruyemiş seçiminde dikkat etmeniz gereken ilk etap tazeliktir. Bir kuruyemişi çekilmez yapan unsur bayatlığı olur. Bu nedenle kuruyemişinizi seçmeden önce tazelik testinden geçirmelisiniz.
 • Özellikle ambalajlı ve Sağlık Bakanlığı onayı bulunan kuruyemişleri seçmeye çalışın. Aksi takdirde üretim ve tüketim tarihleri belli olmayan ya da zamanı geçmiş ürünler sağlık sorunu oluşturur. 
 • Ambalajı dışında tadına bakarak da tazeliğini test edebilirsiniz. Bayatlamış kuruyemişin genel olarak acı bir tadı aynı zamanda rutubeti andıran bir koku vardır. Tat ya da koku üzerinden rahatlıkla anlarsınız. 
 • Kuruyemişlerin nemden uzak kalması gerekir. Kuruyemişlerin bayatlama sebeplerinden biri de neme maruz kalmasıdır. Nem almış kuruyemişin tadı ise yenilmeyecek derece acıdır. 
 • Kuruyemişleri seçerken havasını da kontrol etmelisiniz çünkü hava alan tüm kuruyemişler bayatlamaya başlar. Tadım kontrolü yaptığınızda anlamayabilir ve taze olduğunu düşünürsünüz. Ancak hava almış bir kuruyemiş tercih ettiyseniz çok uzun süre geçmeden bayatlayacağını söyleyebiliriz. 
 • Daha sonra kuruyemişleri otel bünyesinde hangi alanlarda kullanacağınızı belirlemelisiniz. 
 • Etkinlikler kişilere ve gruplara özel olacağı için önceden talep edilen bir tercihin olup olmadığına ya da beklentilere bakmalısınız. 
 • İçerisinde herhangi bir katkı malzemesi olup olmadığından emin olmalısınız. Çünkü kuruyemişlerde yağ oranı yüksek olduğu için içerisine dahil edilen yapay ürünler alerjik reaksiyonlara neden olur. 
 • Müşterilerin hangi ülkeden olduğu da önemlidir. Otellerde farklı ırk ve mezhepten kişiler olabileceği için damak zevklerine hitap etmek müşteri memnuniyetidir. 

Otel Kuruyemişi Neleri İçerir?

Kuruyemişin ülkeler hatta şehirler arası değişen çeşitleri vardır. Çeşitleri de tüketileceği alanlara göre hazırlanmaktadır. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi kuruyemişin içeriğini bireylerin tercihleri oluşturur. Otellerin kuruyemiş tercihleri de müşteri profiline göre değişir.

Öncelikle müşterilerin bir organizasyon için mi yoksa barınma ihtiyacı için mi otel tercih ettiği önemlidir. Kişi sayısı, bireylerin devamlılığı, kalıcılığı ve otelin programlarına bakarlar, ardından müşteriler için uygun menüler hazırlığı başlar. Bu hazırlığın içerisinde kuruyemişler mutlaka vardır. Hazırlanan kuruyemişler etkinliklere göre genellikle şu şekilde bir içeriğe sahiptir:

 • Otelin restoran kısmında bir iş yemeği organize eden müşteriler için bulunan kuruyemişler, kolay tüketilebilen ve çok fazla kabuklu olmayanlardır. 
 • Düğün, kına gibi organizasyonlarda klasik karışım dediğimiz leblebi, tuzlu ve soslu fıstık, çekirdek ile kuru üzüm çeşitleridir. Bütçeye göre badem, Antep fıstığı ve fındıkla çeşidi artabilir. Diğer yandan bu kuruyemişler gösterişli ve süslü ambalajlıdır. 
 • Otellerin sinema solanlarında tüketilmesi için çok fazla kuruyemiş kategorisinde göremeyeceğimiz ancak gruba dahil edilen patlamış mısır yer alır. 
 • Alkollü içeceklerin tercihine göre yanında uyumlu olan kuruyemişleri servis ederler. Örneğin biranın yanında tuzlu fıstık, beyaz leblebi, kaju, badem, fındık çeşitlerinin olması gibi.
 • Otelin kafeterya alanlarında gerçekleştirilen canlı müziklerde çekirdek, soslu ve tuzlu fıstık, leblebi karışımı kuruyemişler ücretsizdir. Menülerde yer alan alternatifler kısmında daha zengin içerikli çeşitlerini ücrete dahil sipariş verebilirsiniz. 

İstanbul Otel Kuruyemişi Fiyatları

Kuruyemişlerin standart fiyat aralığı vardır. Klasik olan karışık kuruyemiş ve daha çeşitli yapıya sahip lüks karışık kuruyemişlerdir. Marketlerde dahi bu ifadelerle satışı bulunur ve fiyatı da karışımlara göre artış gösterir. İstanbul otel kuruyemişi fiyatları da bu sistemden çok farklı değildir. Sadece otelin kalitesi ve bulunduğu mevki, piyasasına göre daha fazla artış yaşamasına neden olur. Bireyler bütçelerine ve damak zevklerine göre kuruyemiş çeşitlerini tercih eder böylelikle otel sorumluları da bu istekleri dikkate alır.

Karışık kuruyemiş:

 • Tuzlu ve soslu fıstık çeşitleri
 • Çekirdek
 • Beyaz, soslu ve sade leblebi çeşitleri
 • Kuru üzüm 

Lüks karışık kuruyemiş:

 • Antep fıstığı
 • Fındık
 • Badem
 • Kaju 
 • Ceviz 

İstanbul Otel Kuruyemişi Nereden Alınır?

Oteller kuruyemiş ihtiyaçlarını tek bir yerden haftalık olarak temin eder. ‘İstanbul otel kuruyemişi nereden alınır?’ sorusunun cevabı ise çoğunlukla toptan satış alanlarıdır. İstanbul’da bulunan belli toptan satış alanları otel gibi büyük işletmelerin kuruyemiş alışverişi toptan satış mağazalarıdır. Bazı işletmeler online satış alanlarını tercih etse de büyük bir kısmı yerinde görerek almaktadır. 

İstanbul otel kuruyemişi farklı bir içeriğe sahipmiş gibi görünse de aslında hizmet sektörünün tüm içeriklerini belirleyen müşterilerdir. Maddiyatın daha yüksek geldiği bir çalışma alanı olduğundan çeşitlerinde zenginlik olur. Diğer yandan otel kuruyemişinde dışarıda bulamayacağınız bir çeşit yoktur. İçeriğindeki zenginlik müşteri profili ve de memnuniyeti için daha fazladır. 

Bir yanıt yazın