Gösterilen sonuç sayısı: 23

Show sidebar
Portakal Kurusu Dilimi
Close
Erik Kurusu Siyah Çekirdeksiz
Close
Hurma Kudüs Jumbo
Close

Toptan Kudüs Hurma Jumbo

Toptan Kudüs Hurma Toptan Kudüs hurma satın alımı için çoğu şehirlerde belli alanlar mevcuttur. Genellikle tarihi çarşılar Kudüs hurmasına ulaşmak
Hurma Kudüs Jumbo
Close

Toptan Kudüs Hurma Large

Toptan Kudüs Hurma Toptan Kudüs hurma satın alımı için çoğu şehirlerde belli alanlar mevcuttur. Genellikle tarihi çarşılar Kudüs hurmasına ulaşmak
Hurma Kudüs Jumbo
Close

Toptan Kudüs Hurma Medium

Toptan Kudüs Hurma Toptan Kudüs hurma satın alımı için çoğu şehirlerde belli alanlar mevcuttur. Genellikle tarihi çarşılar Kudüs hurmasına ulaşmak
Üzüm Kurusu Siyah Çekirdeksiz
Close

Kuru Meyve
Günümüzde kuru meyve için olan talepler fazladır. Bunun sebebi hem muhafazasının ve taşımasının kolay olması hem de taze meyveler gibi çürüme derdinin olmamasıdır. 

Anadolu insanımızın kurutma kültürü yüzyıllar öncesine dayanır. Akla gelebilecek her türlü meyvenin ve sebzenin kurutulmuş hali Türk sofralarında ve yemeklerinin içerisinde yerini almıştır.

Yöre insanlarımız bulundukları iklim şartlarına uygun yetişen meyveleri en doğal yöntemlerle kurutarak tüketmişlerdir. Bu yüzyıllardır böyle olmaktadır. Bunun sebebi ise zamanında kurutulan mevsim meyvelerini tüm sene yeme şansına sahip olmak istemeleridir.

Önceleri geleneksel güneşte kurutulma yöntemi yaygınken şimdilerde teknolojiden yararlanarak kurutma işlemi yapılmaktadır. 

Karadeniz bölgesi gibi nem ve yağış oranlarının el vermediği iklim şartlarında kurutma daha az olur. Diğer yandan İç, Doğu ve Güney Anadolu bölgeleri başta olmak üzere ülkemizin birçok yerinde kurutma bir gelenektir böylelikle hemen hemen her toprak mahsulünün kurusu vardır. 
En İyi Kuru Meyve Çeşitleri
Kurutma işleminin pek çok avantajı ve sağlığa faydası vardır ancak herkesin ortak olarak sevdiği, beğendiği bir yönü istenilen zamanda ve şartta ürün temin etmektir. Meyve kurutma aşamalarının kolaylığı, pratikliği olduğu kadar zorlu yönlerinin olduğunu da söyleyebiliriz. Bu zorluklar ise daha çok meyvenin çeşitlerinden kaynaklıdır. En iyi kuru meyve çeşitleri için şartları ve iklimi iyi takip etmelisiniz. En iyi çeşitlerini örneklendirmek gerekirse:

Kuru incir
Kuru üzüm
Kuru kayısı
Kuru elma
Gün kurusu 

Bunlar, en popüler ve neredeyse Türkiye’deki tüm evlerde bulunan meyve kurularıdır. Çok sık tüketen hatta ihracatlarını gerçekleştiren ülkelerin de başında geliriz. 

Kurutulan bu meyveler, Türk mutfağındaki çoğu tatlılarda da yerini alır. Diğer yandan yetiştirildiği bölgelere göre kurusu bulunan meyveler de mevcuttur. Hatta bu meyvelerin kurutulması eskiye oranla günümüzde daha çok artmakta ve talep edilmektedir.

Erik
Ayva 
Dut 
Muz
Kivi
Greyfurt
Ananas 
Mandalina

Gibi meyvelerdir. Günümüzde çok daha fazla ön plana çıkmasının nedenlerinden biri de dünyanın genelinde de meyve kurtulmasının ve egzotik meyvelerin ün kazanmasından kaynaklıdır. Kuru meyvelerin dünya çapında kazandığı ünle, çocukların meyve alışkanlıkları oluşmuştur. 
Kuru Meyve Neye İyi Gelir?
Öncelikle farklı mevsimlerde yer alan meyvelerin kurutularak her dönemde tüketilebilir olmasının sınırsız vitamin takviyesi kazandırdığını söylemeliyiz. Kurutulduğu için uzun süre muhafaza edilen meyveler birçok öğüne eklenmektedir. Özellikle belli bir hastalığınız mevcut ise ve sağlığınıza iyi gelen bazı meyve çeşitleri varsa çok şanslısınız. Ayrıca meyvelerin iyileştirici gücünü yılın her günü alabilirsiniz. Genel olarak kuru meyve neye iyi geliri inceleyecek olursak:

Meyveler kurutulsa dahi içerisinde muhafaza ettiği lif zenginliği ile sindirimi kolaylaştırır. 
Kilo kaybı ya da vücudunuzun sağlığı için uyguladığınız diyetleriniz için hem tokluk hissi verir hem de vücuttaki fazla ödemleri atar.
Vitamin ve mineral dengenizi korur.
Sağladığı güçlü antioksidanlar ile kalp hastalıklarına karşı dayanıklılığı artırır. 
Vücudun kalsiyum, demir, fosfor ve magnezyum ihtiyacını karşılar.
Bağırsakları ve böbreklerin çalışmasına katkı sağlar.
Bağırsakların ve böbreklerin çalışma verimini güçlendirir.
Bağışlılığınızı hastalıklara karşı dirençli hale getirmek gibi pek çok iyi gelen özellikleri mevcuttur. 

Dahası kuru meyvelerin genel olarak vücuda sağladığı yaraların yanında her birinin bünyeye iyi gelen özellikleri de vardır. Birkaçından örnek vermek gerekirse:

Kuru erik içerisindeki potasyum ve magnezyum ile yaşlanmaya karşı sağladığı koruma ile ünlüdür. Ancak sadece bununla sınırlı kalmaz kanser tedavisinde ve kalp rahatsızlıklarında koruyuculuk sağlamaktadır. 
Kuru incir, hücre yenilenmesinde de birebir etkilidir. Çok yüksek oranda lif barındırması kolesterol hastalarının kan akışınızı hızlandırır. 
Kuru dutun hücre yenileyici, idrar söktürücü ve boğaz enfeksiyonlarını giderici iyileştirmeleri olsa da sağladığı su dengesi oldukça önemlidir. 
Hurma kurusu özellikle hamileler için birçok sağlıklı avantaj sunar. Bünyesinde bolca demir bulunur ve hemoglobin sentezini kontrol ederek kansızlığı giderir. Böylelikle hamilelikte ortaya çıkan kansızlığa ve bebeğin gelişime katkısı vardır. 
Kuru kayısının tatlılarda ve yemeklerde tercih edilmesinin yanında sadece lezzeti değil yararları da yer alır. Başka bir nokta da sindirimden kansızlığa, stresten cilt rahatsızlıklarına kadar sağlığa olan faydasıdır. 
Armut kurusu ise böbreklerdeki kum ve taşları dökerek sindirimi daha sağlıklı ve hızlı gerçekleştirir. 

Kuru Meyveler Nasıl Tüketilmeli?
Kuru meyvelerin tüketimi noktasında ise ne yazık ki çoğu kişi hata yapar. Oldukça yarar ve birçok hastalığa şifa olan meyve kuruları yanlış kullanımdan kaynaklı zararlar açığa çıkar. Öncelikle vücudunuzda herhangi bir hastalık var mı ve varsa bu hastalığa hangi meyvenin iyi geldiğini bilmelisiniz. Ayrıca herhangi bir meyveye karşı alerjiniz varsa dikkatli olmalısınız. 

Meyvelerin içerisinde yeterince şeker oranı bulunur ve kurutma işlemi uygulansa dahi şeker oranında bir azalma olmaz. Bu nedenle meyve kurularınızın üzerine şeker eklememelisiniz. Rengin açılmasını ya da tazelik kazanmasını istiyorsanız limon, greyfurt, mandalina veya portakal suyu ekleyebilirsiniz.
Kuru Meyve Nerelerde Kullanılır?
Kuru meyvelerin tek başına dahi lezzet veren eklendiği her yerde aromasını hissettiren bir yapısı vardır. Günün herhangi bir diliminde meyve tabağı yaparcasına kendinize kuru meyvelerinizden bir tabak hazırlayabilirsiniz. Diğer yandan özellikle kullanabileceğiniz alanlar da mevcuttur. 

Kaynatarak hoşaf ya da meyve suyu oluşturabilirsiniz. Herhangi bir yemeğin içerisinde özellikle et yemeklerinde oldukça leziz bir aroma sunar. Bu aromayı yakalamanız için kuru meyve tavsiye ederiz hatta kuru erik ile kırmızı et aralarında en uyumlu ikili olur. 

Pasta süslemelerinizde aynı dönemlerde olmasalar dahi birçok farklı zamanlarda yetiştirilen meyveyi bir arada görebilirsiniz. Şekerlemeler, süslemeler, kurabiyeler gibi alternatiflerde de kuru meyveler hem görsellik kazandırır hem de lezzetini artırır. 

Kuru meyve sayesinde yılın her zamanı her meyveye ulaşmaktayız.