Kafe Kuruyemişi

İstanbul'da Cafe Kuruyemişi

İstanbul kafe kuruyemişi en çok da gençlerin ilgisini çeker. Gençlerin sosyalleşmek için tercih ettikleri kafelerde içeceklerinin yanında mutlaka kuruyemiş tabağı vardır. İçeriği daha çeşitli bir yapıda olduğu için diğer şehirlerden gelenler İstanbul kuruyemişini farklı bulurlar. İstanbul’da her kesimden insanın yer alması farklı etnik kültürdeki insanların bir arada bulunmasını demektir. Buna ek olarak İstanbul’daki işletmeler de her kesime hitap etmek için çeşitlilik gösterir. Böylelikle bu çeşitlilik kuruyemiş tabaklarına kadar devam eder. 

Kafeler, kuruyemişlerin hiçbir işlem görmeden doğrudan sunulduğu işletmelerdir. Pastaneler, lokantalar da kafeler gibi kuruyemiş satmaktadırlar ancak buralarda kuruyemişleri malzeme olarak karışımlarda görebilirsiniz. Kafe işletmeleri ise kuruyemişleri hiçbir karışımda kullanmazlar. Kafelerin yoğunlukta olduğu İstanbul’da da kuruyemişler ünlüdür. İşletme sahipleri çoğu zaman ücret almadan masalara ikramlık gönderir.  

Kafe Kuruyemişinin İçinde Neler Var?

İstanbul Kafe kuruyemişi için içeriğinde neler olduğunu merak edenlere hazırlanan kuruyemiş tabakları yeterli olur bu tabaklarda genellikle karışık kuruyemiş çeşitleri tercih edilir.  Gençlerden yetişkinlere, arkadaş ortamından aile yerine kadar tüm kitlelere kafelerin hitap eder. Müşteri profili geniş olduğu için de kafelerde kuruyemişlerin hemen hemen her çeşidine rastlarsınız. Bu tabaklar genellikle içeceklerle uyumludur.

  • Kafelerin, kıraathanelerden gelen alışkanlık ile en çok tercih edilen içeceği çaydır. Çayın yanına menüye eklenen kuruyemiş tabağında ise tuzsuz çekirdek, kavrulmuş fındık içi, Antep fıstığı, tuzsuz yer fıstığı, kavrulmuş tuzsuz kaju vardır. Çayın yanında hazırlanan tabakların bünyesinde tuz oranı dengelidir. Kuruyemişlerin çoğu tuzlu olduğundan ekstra bir tuz takviyesi yoktur. Ayrıca çayın yanına gelen kuruyemişler kavruktur. 
  • Türk toplumu kola veya gazlı olarak nitelendirdiği içeceklerden çekirdeği ayırmaz. Kutlamalara, sohbetlere ya da filmlere eşlik eden en iyi ikili çekirdek ve koladır. Aynı şekilde masada içecek olarak kola varsa bir diğer ürün de çekirdektir. Kafelerdeki çekirdek tabaklarında ise tuzlu veya tuzsuz ay çekirdeği, tuzlu beyaz ay çekirdeği eklidir. Kabak çekirdeği kuruyemişlerin içinde yer alsa da kafelerde yoktur. 
  • Bir diğer ünlü kafe içeceği ise Türk kahvesidir. Genel olarak Türk kahvesinin yanında lokum ve çikolata gibi şekerli ürünler gelse de kuruyemiş tabağı da söyleriz. İçerisindeki kuruyemişler de beyaz ve sarı leblebi, kavrulmuş tuzsuz yer fıstığı, kavrulmuş fındık içidir. Kimi kafelerde de tuzlu kuruyemişleri çikolataya bulayıp draje halinde kahvenin yanında servis ederler.
  • İçeceklerden bağımsız kuruyemiş tabakları da mevcuttur hatta arkadaşlarınızla sohbet ederken ya da bir projeye bakmak için toplandığınız kafede masanıza karışık kuruyemiş tabağı söyleyebilirsiniz. Karışık kuruyemiş tabağında ceviz içi, ballı ve susamlı leblebi, kavrulmuş tuzlu fıstık, kaju ve fındık vardır.  

İstanbul Kafe Kuruyemişi Fiyatları

İstanbul’da kafe kuruyemişi fiyatları bulunduğunuz semte ve içeriğine göre değişmektedir. Ayrıca kafe kuruyemişlerinin fiyatlarını belirleyen gram değil porsiyondur. Porsiyonun boyutunu da servis edilen tabakla anlayabilirsiniz. Kafelerin bulunduğu semtlere göre de fiyatlar artar. Özellikle merkezi alanlarda bulunan ve müşteri profili yüksek kesimlere hitap eden kafelerde kuruyemişler için ortalamanın üzerinde bir ödeme yaparsınız.

Kafelerde sipariş verdiğiniz kuruyemiş tabakları toptan satın aldığınız kuruyemişlerden çok daha farklı bir fiyat bütçesindedir. Çoğunlukla toptan satışlarda alınan kuruyemişler daha uygun fiyatlıdır. Kafede tükettiğiniz bir kuruyemiş tabağının toptan satış merkezlerindeki kuruyemişlerden farkı yoktur. Çünkü işletme sahipleri de ürünlerini toptan satış firmalarından alırlar. Kafe kuruyemişini bireysel olarak temin etme noktasında sizler de toptan alımlara yönelebilirsiniz. 

İstanbul Kafe Kuruyemişi Nereden Alınır?

İstanbul kafe kuruyemişi nereden alınır?’ noktasında ise kullanacağınız miktar önemlidir. Kuruyemiş satın alımı için İstanbul’da gidebileceğiniz birçok alternatif vardır. Marka çeşitlerinden toptan ya da perakende satış avantajlarına kadar birçoğuna ulaşabilirsiniz. Eğer büyük bir işletme için soruyorsanız size toptan satış alanlarını tavsiye ederiz. Fakat küçük bir işletmeniz var veya organizasyon planlıyorsanız perakende satışlar ya da ün kazanmış esnaflardan alışveriş yapabilirsiniz. Fakat perakende satışları bireysel olarak bulamazsınız. Perakende satışlar da toptan satış firmalarının içerisine dahil olur. 

Bir diğer şekilde İstanbul kafe kuruyemiş alanında adını duyurmuş esnaflar da yine ürünlerini toptan satış firmalarından temin ederler. Marketlerden ya da esnaflardan satın aldığınız tüm kuruyemişlerin tedarikçisi toptan satış firmalarıdır. Bu nedenle kafe kuruyemişi almanın en doğru adresi ve temin edilmesinin en kolay sağlandığı yerler toptan tedarikçi gıda firmalarıdır.

Kafe Kuruyemişi” yazısında bir düşünce

Bir yanıt yazın